Náklady

12.02.2024

Náklady, strašák většiny majitelů firem a vlastně i jakéhokoliv občana. Od roku 2024 se díky úspornému balíčku zvýšily náklady snad úplně na vše, a je to taková spirála, kterou si občas ani neuvědomíme.


Uvedu příklad na obyčejné věci, jako jsou třeba rohlíky:
Stát zvedne sazbu DPH, energetici zvednou ceny elektřiny, zvýší se cena ropy, byla špatná úroda, zvýšila se cena obilí. Dopady - já jako pekař, který má výrobní náklady na jeden rohlík jednu korunu, se najednou potýkám s tím, že mám dvojnásobné vstupy, a stojí mě rázem upéct rohlík za dvě koruny. Nepodnikám pro krásné Alenčiny oči, a tak jej prodávám za čtyři koruny. Ty rohlíky se musí nějak dostat na pulty. Přichází dopravce, který je na tom stejně, provozuje kanceláře, kde platí více za energie, zvýšila se spotřební daň na naftě, je zpožděná výroba vozidel a protože poptávka převyšuje nabídku, tak pořízení vozidla/leasingu je rázem o 40 % vyšší než v letech minulých, musel zvýšit mzdu řidiči a tak najedou místo jednoho tisíce za závoz potřebuje zvýšit cenu na tisíc pět set korun. Pekárnu ekonomické vlivy také postihli. Svítí dráž, mají dražší zaměstnance a aby jim alespoň něco zbylo, kumulativně zvyšují cenu rohlíku. Ilustrativně z rohlíku, který jsem nakupoval za čtyři koruny a prodával za šest korun, je rázem rohlík za deset korun. Je to základní potravina, kupuji je rodině v několika kusech každý den a pokud jsem jich kupoval denně deset, stojí mě to o čtyřicet korun denně více, týdně je to o dvě stě osmdesát korun více, měsíčně je to již více než tisícikoruna a v ročním součtu je to více než dvanáct tisíc korun, které utratím za základní potravinu.


Abych si mohl dovolit rohlíky kupovat i nadále ve stejném množství, musím jít za svým šéfem a požádat ho o zvýšení platu, ten toto zvýšení pak bude reflektovat do svého produktu, a spirála šplhá dál a dál.


Každý ekonomický krok, každé zdražení jakékoliv komodity, zákonné sazby, živelné katastrofy, nedostatku, přebytku, politické angažovanosti má dopad na obyčejné lidi a na celý dodavatelský řetězec.


Jak tomu čelit, jak správně počítat, jak si náklady snížit nebo je alespoň efektivněji využít, na toto téma budu v brzké době psát článek do nově vzniklého "časopisu" zde na LinkedIn pod patronátem společnosti Solvertech a hlavou Anna Šenk.


Radek Simerský