Doprava

12.02.2024

Doprava - velmi jednoduché a výstižné slovo, ale velmi složitý proces za ním.


Všichni si uvědomují, že doprava je nedílnou součástí našich životů, i když nás ty předjíždějící kamióny na silnicích štvou nebo rozvozoví řidiči, parkující na chodníku. To je to, co každý z nás vidí každý den, ale už málo kdo vidí, co je všechno za tím, než se nám dostane zboží/materiál z místa A do místa B.


Dopravu všeobecně můžeme rozdělit na pět okruhů - leteckou, námořní, pozemní, multimodální a veřejnou. Každá jasně určuje, který dopravní prostředek je pro tuto přepravu použit. U multimodální přepravy jsou tyto prostředky kombinovány. Typicky se jedná o přepravu kontejnerů, nejdříve lodí do přístavu a poté po zemi či železnicí na místo vykládky.


Zaměřím se teď na dopravu pozemní silniční. V roce 2018 bylo v České republice prostřednictvím silniční dopravy přepraveno 74 % zboží, v EU je ten poměr drobně vyšší - 75,3 %. To je spousty najetých kilometrů, spousty času stráveného na nakládce/vykládce, v kolonách, milióny litrů spálené nafty, nespočet provolaných hodin, milióny emailů, statisíce sprostých slov, desítky miliard vynaložených financí. Vlastní přeprava už je jen třešnička na dortu. Než se vůbec začne realizovat, je tu objednatel, který musí najít správného přepravce. Jedním z hlavních kritérií výběru je cena a kvalita služby. Je potřeba najít správného dodavatele - dopravce - který splní kritéria. Těch je na trhu nepřeberné množství a vybrat toho správného kolikrát stojí několik pokusů a spousty klientů vlastně ani neví jak pořádně na to. Vnímám oslovení, nejen lokálních dodavatelů služby, jako klíčové.


Úskalí provozování autodopravy si nechám na jiný příspěvek, ale ty největší vypíchnu - náklady a jejich výkyvy, řidiči, stabilita podnikání, pojistné události, počasí, cash-flow, atd.
A pak tu máme posledního v řetězci - koncového zákazníka. Ti jsou často v dnešní době naladěni tak, že platí službu a ta musí být bezchybná, bez pochopení možného vstupu vnějšího vlivu a možných chyb v celém řetězci, nejen u last mile. Nejnáročnější bývají "koncáci" u B2C last mile, tam mám hromady příběhů a stížností od pozdního příjezdu po nevlídný pohled kurýra.

 
Když jsem v dopravě začínal jako dispečer, řekl mi můj vedoucí dvě věci - logistiku buď budeš milovat nebo nenávidět - za mě to byla láska, byť ne na první pohled 😄 . Ta druhá, na kterou velmi tlačil: "kola se musí točit, jinak nevydělávají:" z této poučky vychází má houževnatost po efektivitě.


Radek Simerský