Fulfillment

12.02.2024

Toto je pouze má subjektivní myšlenka o fulfillment businessu.


Nejdříve data: E-commerce v Česku zažívá v posledních několika letech vzestup a pád, ovlivněný nejdříve pandemií a poté politickou situací. Nejvyššího obratu česká e-commerce dosáhla v roce 2021, a to 223 mld., což oproti roku 2016 bylo o 228 % více (98 mld.) a o téměř 15 % než v předchozím roce (196 mld.). Pak přichází pád. Rok 2022 končí na obratu 197 mld. (-11,7%) a rok 2023 skončil na 185 mld (-17%). Je brzy na soudy, ale podle statistiky Shoptet je na konci ledna situace meziročně +14 %, a pokud by e-commerce zůstala v této kondici, mohl by být celkový obrat na konci roku 223 mld., ale to je kdyby a moc brzy na soudy. Shoptet nyní registruje 51 tisíc e-shopů.


Kdybych si založil e-shop, jistě bych měl obrovskou radost z každé objednávky a na začátku bych mohl tyto objednávky odbavovat doma z obývacího pokoje. Přijmout objednávku, zabalit zboží, donést jej na podací místo dopravci. Pravděpodobně bych se ale dostal do zlomového bodu, kdy by mi nestačil prostor a vlastní kapacita, a musel bych uvažovat nad rozšířením. Pronajmout garáž nebo malý sklad? Pořídit regálový systém, objednávkový systém nebo snad rovnou ERP? Najmout zaměstnance. Najednou stojím před rozhodnutím, chci-li e-shop nepohřbít, musím udělat poměrně velké investice. Mám na to dostatečné cash-flow, nebo se zadlužit? Dostatek času?


Naštěstí existuje služba fulfillmentu, která dle mého stále není dostatečně prosáklá mezi "e-shopisty" a přijde mi to škoda. Všechny investice, které bych já na pořádný rozjezd e-shopu potřeboval, oni již investovali. Já mohu tedy veškerou fyzickou a datovou manipulaci outsourcovat (omlouvám se za anglicismus, ale neznám správný český ekvivalent) a já se tak mohu plnohodnotně věnovat rozvoji a obchodu. Objednám zboží, které přijde do skladu mého dodavatele služby, on jej zaeviduje, zaskladní a čeká jen na objednávky z mého e-shopu. Přijde-li objednávka, dodavatel zboží vyskladní, zabalí dle mých požadavků a předá zásilku dopravci – jak jednoduché. Navíc dodavatel fulfillment služby bude v drtivě většině případů mnohem silnější ve vyjednávací pozici s dodavateli obalového materiálu a dopravci. Dostanou se tak na ceny, na které, já jako jednotlivec, nikdy nedosáhnu.


Půjde-li mi business dobře, přijde nejspíše další zlomový okamžik, kdy služba fulfillmentu pro mě již nebude dostatečná, a budu se muset vydat cestou vlastního skladu a zaměstnanců. Ale tento outsourcing mi pomůže po nějaké období věnovat se čistě rozvoji.


Radek Simerský