Skladová logistika

12.02.2024

Skladová logistika - další z jasných pojmů, ale co se děje pod pokličkou?


Vždy říkám, že firma je jako hodinkový strojek. Pokud jedno z ozubených koleček nefunguje jak má (zpožďuje se, předbíhá se, vynechává), ovlivňuje to celou společnost. U skladových procesů to platí dvakrát.


Základní procesy ve skladu se dají popsat jako příjem, zaskladnění, příprava, balení, expedice. Za těmito základními procesy běží spousty podprocesů a administrativy, od příjmové evidence až po fakturaci. To platí u všech skladů - od panelákových e-shopů až po desetitisícové sklady velkých korporací.


Boomem posledních desetiletí je automatizace co největší části těchto procesů. Administrativu nám usnadňují systémy CMS či ERP a další (například od firem Helios či notoricky známé SAP), pohyb zboží mezi regály automatizujeme roboty 
(skvělou automatizaci z mého pohledu provedli například ve firmách Dextrum Fulfillment, a.s. či Rohlik.cz), a s plánováním přeprav nám pomáhá například Solvertech. Zajímavé bude nyní sledovat, jak velký vliv bude mít na vývoj AI, a jsem velice zvědavý, jak se bude dále skladová logistika a automatizace procesů posouvat.


Radek Simerský